Konferencja Współpraca, technologia, rozwój gwarancją sukcesu
Nie jest tajemnicą to, że ludzie odczuwają potrzebę świętowania. Obchodzimy więc urodziny, imieniny, Boże Narodzenie, spotykamy się, by uczcić czyjś lub własny sukces itp. Oprócz dość oczywistych świąt, w kalendarzach są zaznaczone takie dni jak dzień czekolady, Wikipedii czy też... dziwaka (dla chętnych, obchodzony 7 stycznia). Czasami niektóre wydarzenia są świętowane przez cały tydzień. Należą do nich np. Europejski Tydzień Sportu, Kodowania i... Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych, który zawitał oczywiście również w Zespole Szkół Łączności w Szczecinie.
W dniach 14 - 18 października Zespół Szkół Łączności świętował równolegle ETUZ oraz swoje coroczne święto pod nazwą Tydzień Łącznościowca. W tym czasie braliśmy udział w różnych konkursach, turniejach, nawiązujących oczywiście do naszych zawodów. Jednak Łączność nie samą zabawą żyje, a na tle tych wszystkich atrakcji miało miejsce jedno, wiele znaczące dla naszej szkoły wydarzenie.
16 października 2019 roku Zespół Szkół Łączności zorganizował konferencję pn. Współpraca, technologia, rozwój gwarancją sukcesu, którą poprowadzili: Oliwia Sachmata z klasy 4Tf oraz Bartłomiej Szczykowski z klasy 1Te. Swoją obecnością zaszczycili nas ważni goście: Pani Urszula Berlińska, Dyrektor Wydziału Kształcenia Branżowego i Niepublicznego, Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty, Pan Pułkownika Wiesław Tereba, Komendant Regionalnego Centrum Informatyki Bydgoszcz, Pan Nicolai Ryfos, Dyrektor Centrum Usług Wspólnych DGS Business Services Sp. z.o.o., Pan Komandor Porucznik Piotr Kata, Szef Rejonu Wsparcia Teleinformatycznego Szczecin, Pan Marek Kubika, Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej Sp. z o.o., Pan Kapitan Michał Solich, Rejon Wsparcia Teleinformatycznego Szczecin, Pani Małgorzata Nowakowska, Szefowa działu RD in DGS Business Services Sp. z.o.o, Pani Anna Czacharowską-Rybkowska, CSR Program Manager Cisco System Poland oraz Pan Bartosz Szymanowski, właściciel firmy NETCOM Building Technologies.
Po przedstawieniu przybyłych głos zabrał Pan Dyrektor, Bartosz Stolarczuk. Podziękował wszystkim za przybycie i zaprosił na dalszą część wydarzenia, którą były różne prezentacje oraz wykłady. Jako pierwsi zaprezentowali się uczniowie klasy 1Te. Ich prezentacja nosiła tytuł Komputery kiedyś a dziś. Chłopcy (Miłosz Bodnar, Bartłomiej Ochota, Beniamin Sokołowski i Kacper Misiak) zabrali nas do prawdziwego technologicznego wehikułu czasu pokazując, że to czego używamy na co dzień musiało mieć jakiś początek. Teraz siedzę przy biurku pisząc artykuł na laptopie, a jeszcze około 80 lat temu komputer zajmował powierzchnię pokoju, ważył 27 ton i służył jedynie do wykonywania obliczeń. Trzeba przyznać, że rozwój technologiczny jest ogromny, a z roku na rok postępuje coraz szybciej zasypując użytkowników nowszymi rozwiązaniami.
Kolejny wykład przeprowadzony został przez Pana Marka Kubika, Prezesa Zarządu Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej Sp. z.o.o. W swojej wypowiedzi udowadniał on, że Szczecin jest wspaniałym miastem, które mocno rozwinęło się przez ostatnie lata, a przed nami są kolejne zmiany, mające jeszcze bardziej uatrakcyjnić życie szczecinianom. Następnie na środek wyszedł Pan Bartosz Szymanowski, właściciel Firmy NETCOM, który opowiedział o swoich początkach w branży teleinformatycznej. O tym jak pasja stała się jego pracą. Historia tego człowieka była wielce inspirująca i pokazała, że jeśli coś kochamy i mamy wystarczająco dużo samozaparcia i odrobinę szczęścia, możemy urealnić nasze sny. Na koniec pokazał krótki film ukazujący pracę jego firmy. Kiedy dodał, że klip został nagrany smartphonem i zmontowany przez 14-letniego chłopca, brakło mi słów. Ta wspomniana przeze mnie odrobina szczęścia to drugi człowiek, który wierzy w nasze sny i pomaga je zrealizować, a ten nastolatek jest tego doskonałym przykładem.
Po tych wystąpienia nastała ważna chwila, a mianowicie podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Zespołem Szkół Łączności w Szczecinie a Regionalnym Centrum Informatyki Bydgoszcz oraz DGS Poland Business Services Sp. z o.o. Dzięki temu nasza szkoła otworzy swoim uczniom kolejne możliwości rozwoju.
Ostatnim punktem konferencji była prezentacja przygotowana przez uczniów Zespołu Szkół Łączności w Szczecinie. Naszym zadaniem było przedstawienie z perspektywy młodych ludzi, czego brakuje w naszym mieście i co jeszcze musi ulec zmianie, abyśmy nie chcieli z niego wyjeżdżać. Głównie poruszyliśmy temat ułatwienia startu w samodzielne, dorosłe życie poprzez obniżkę cen mieszkań dla osób zaczynających pracę, powiększenia oferty nieodpłatnych studiów itp. Na przysłowiowy widelec wzięliśmy również wszelakie wydarzenia odbywające się w Szczecinie. Doszliśmy do wniosku, że mimo sporej ilości atrakcji mało kto wie o ich istnieniu, więc warto polepszyć ich reklamę. Okazało się, że niektóre przedstawione przez nas pomysły, jak mieszkanie dla studentów, są już realizowane, a pozostałe nasze koncepcje spodobały się gościom. Mam nadzieję, że dzięki temu razem wpłyniemy na Szczecin, bo jakby nie patrząc jest to nasza mała ojczyzna, o którą każdego dnia powinniśmy dbać.
Na koniec głos zabrała Pani Urszula Berlińska, Dyrektor Wydziału Kształcenia Branżowego i Niepublicznego, Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty, która podsumowała konferencję wskazując na ważne dla nas młodych uczniów aspekty w kształceniu zawodowym.
I właśnie taką pozytywną myślą i zakończyliśmy konferencję Współpraca, technologia, rozwój gwarancją sukcesu. Nauczyliśmy się bardzo wielu rzeczy. Przeglądaliśmy technologiczny album zaczynając od pierwszych kroczków komputerów, spoglądaliśmy na to, co mamy teraz, na rozwój zarówno teleinformatyki jak i naszego miasta, a gdy przekartkowaliśmy wszystkie strony, zatrzymaliśmy się z pytaniem: co będzie potem? Jak będzie wyglądała przyszłość techniki, jak zmieni się Szczecin? Nie zapominajmy również o głównym temacie spotkania, czyli o podpisaniu umów. To wielka szansa dla uczniów, tylko jak ją wykorzystamy? To kolejne pytanie do puli. Powiem tak, w życiu często natrafiamy na szansę i pomocną dłoń drugiego człowieka i to tylko od nas zależy, jak postąpimy.
Julia Ciepła
kl. 4Ta,
uczestniczka konferencji
|