I półrocze 2016/2017 za nami
Trudno uwierzyć w to, że za oknami biało, co jakiś czas pada śnieg, mróz nie daje o sobie zapomnieć, a jeszcze niedawno z radością witaliśmy pierwszaków w naszej szkole i, doskonale pamiętamy, 1 września był dniem upalnym ...
W ciągu zaledwie czterech miesięcy wydarzyło się naprawdę wiele, na szczęście nasza młodzież pokazała nam się głównie z dobrej strony.
Dokonajmy krótkiego podsumowania I półrocza i przypomnijmy sobie, co działo się w poszczególnych miesiącach?
WRZESIEŃ
Z radością witaliśmy naszych pierwszaków i zastanawialiśmy się, jak odnajdą się w Zespole Szkół Łączności. Szczególnym zainteresowaniem wśród klas starszych cieszyła się klasa I fototechnik, nie tylko z uwagi na zupełnie nowy zawód w szkole i województwie zachodniopomorskim - zainteresowanie wzbudziły dziewczyny, które są niemalże nieziemskim zjawiskiem w "męskiej" szkole, za jaką uważane jest ZSŁ. Ku uciesze wszystkich nie zabrakło również dziewcząt w zawodzie technik teleinformatyk. By nikt nie czuł się u nas "obco", już we wrześniu Samorząd Uczniowski zorganizował gry i zabawy mające na celu integrację uczniów klas pierwszych i drugich. Całość imprezy zakończyła "wyżerka", czyli degustacja dań z grilla. Miesiąc zakończył się słodko, o co zadbały uczennice klasy ITf organizując słodycze z okazji Dnia Chłopaka.
PAŹDZIERNIK
Nasi uczniowie zaczęli zdobywać pierwsze jedynki, ale nie przejmowali się tym w ogóle. Maturzyści sprawiali wrażenie uczniów, których egzaminy nie dotyczą, zaś nauczyciele alarmowali, że trzeba coś z tym zrobić, bo wyniki będą niezadowalające.
Tymczasem Samorząd Uczniowski zorganizował wybory uzupełniające, zaś klasa 3Ta pod czujnym okiem pani Krystyny Stelmach-Tyszko oraz wychowawczyni Izabeli Szczęsnej-Hajdas przygotowywała dla całej społeczności szkolnej Tydzień Łącznościowca. W dniach 10 - 14 października 2016 roku mieliśmy aż siedem imprez. Nie zabrakło konkursu na: Humor o Łącznościowcu, dla klas pierwszych konkursu "Łącznościowcu, a co Ty wiesz o krajach anglojęzycznych?, turnieju dla klas drugich, trzecich i czwartych "Kocham Cię Łączność", konkursu "Najlepsi wśród techników", projekcji filmu "O nas Łącznościowcach", turniejów gier komputerowych: LoL, Heartstone i Fifa. Obchody Tygodnia Łącznościowca zakończyliśmy w kinie uroczystym apelem z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz projekcją filmu "Inferno". Zainteresowanie wzbudził przygotowany przez Samorząd Uczniowski dla pana Bartosza Stolarczuka prezent. Olek - bo takie imię nadano glonojadowi - zasilił akwarium stojące w gabinecie naszego Dyrektora. Skoro już przywykliśmy do atmosfery konkursów i rywalizacji, nie było problemu z tym, by w niedzielę dnia 16 października spotkać się na "Orliku", by rozegrać Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora ZSŁ.
Po 14 października klasa 3Ta zaczęła praktyki zawodowe, zaś 20 października na sali gimnastycznej mieliśmy podsumowanie Tygodnia Łącznościowca i Turnieju Piłki Nożnej wraz z wręczeniem nagród i koncertem szkolnego zespołu muzycznego.
LISTOPAD
Klasom czwartym nauczyciele z uporem maniaka przypominali, że matura tuż tuż... W tym celu pod koniec miesiąca zorganizowaliśmy maturę próbną. Wyniki ... no cóż...
Również listopad nie był miesiącem, w którym młodzież żyła tylko nauką. Część uczniów klas pierwszych i drugich zaangażowała sie w organizację apelu z okazji Święta Niepodległości oraz Wieczornicy "Gumieniecka Niepodległa". Pod okiem pani Joanny Tyczkowskiej uczniowie przygotowali nawiązujące do dziejów naszej historii przedstawienie, które oglądali również mieszkańcy osiedla Gumieńce. Impreza tradycyjnie okazała się dużym sukcesem naszej szkoły, a my odkryliśmy nowe (aktorskie, muzyczne i chóralne) talenty naszych uczniów.
Klasa 1Ta zajęła się organizacją Halloween, dzięki czemu na dwa dni zagościły u nas wampiry, duchy i inne stworzenia spoza tego świata. Nie zabrakło również konkursów na najfajniejszą dynię, kostium oraz wyławianie jabłek z wody. Natomiast absolwenci szkoły sprawdzili swoje umiejętności sportowe w Turnieju Absolwenta 2016.
W listopadzie nie zabrakło również wycieczek (m.in. do Ravensbruck) oraz wyjść do kina w ramach programu "Biała wstążka". Klasa 1Tf wybrała się na zajęcia do Akademii Sztuki. Niektórzy z naszych uczniów sprawdzali się w szkolnych i pozaszkolnych konkursach: Lepszy od kalkulatora, Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej, Aleksander Fredro - życie i twórczość, Euklides, Turniej Maszyn Wodnych i Wiatrowych i inne. Uczniowie klas pierwszych i drugich wzięli udział w projekcie "Ja i społeczeństwo. Jaki jest mój cel?" Wspieranie młodzieży w ZSŁ w Szczecinie w planowaniu ścieżki edukacyjno-zawodowej oraz programie "Moje Finanse". W połowie miesiąca praktyki zawodowe rozpoczęła klasa 3Tb, natomiast klasa 3Ta po powrocie z praktyk sprawiała wrażenie nieobecnej w szkole (przede wszystkim duchem, a niektórzy też i ciałem;)
Za to najzdolniejsza uczennica szkoły - Małgorzata Żeleźnicka (klasa 3Ta) - odbierała stypendium Prezesa Rady Ministrów.
GRUDZIEŃ
Podobnie jak rok temu, miesiąc przywitał nas miłą informacją: nasza szkoła otrzymała wyróżnienie w prestiżowym, międzynarodowym konkursie "Matematyka w obiektywie" (tym razem nagrodę otrzymała uczennica klasy 3Ta Małgorzata Żeleźnicka).
Na początku grudnia klasy 1Ta, 1Tb i 3Ta wybrały się na przedstawienie pt. Skąpiec" w Zespole Szkół Salezjańskich, zaś klasa 2Tb w Teatrze Współczesnym kontemplowała sztukę "Dwóch biednych Rumunów mówiących po polsku".
Uczniowie w końcu uświadomili sobie, że nieuchronnie zbliża się termin wystawiania ocen śródrocznych. To pewnie zasługa Mikołaja, który dzięki Samorządowi Uczniowskiemu na specjalnie przygotowanej imprezie mikołajkowej przypomniał, że należy być grzecznym. Również nauczyciele wcielili się w role Mikołajów i chętnie w przebraniach pozowali do zdjęć. W grudniu korytarze zapełniły się uczniami mającymi nadzieję na poprawę zaległych sprawdzianów, kartkówek i projektów. Czas pokazał, że nie wszystkim się udało, a tylko nieliczni odnieśli sukces.
Grudzień to czas miłości i dobroci. I tym razem nasza szkoła pokazała, że potrafi pomóc potrzebującym. Zaangażowaliśmy się w akcje charytatywne "Świąteczna paczka", zbieranie nakrętek dla chorych bliźniaczek, akcje "Góra Grosza", "Iskierka Radości", pomoc zwierzętom w schronisku oraz zbieranie makulatury dla podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Harmonii Społecznej" w Policach.
Klasyfikację śródroczną zakończyliśmy 22 grudnia wigiliami klasowymi oraz przygotowanymi przez klasy pierwsze i drugie Jasełkami (pod opieką pani Elżbiety Szczupak, księdza Marcina Możejko i pana Tadeusza Skóry).
A oto wyniki klasyfikacji śródrocznej:
I miejsce pod względem frekwencji w szkole uzyskała klasa 3Tb, II miejsce - klasa 1Ta, III miejsce - klasa 1Tb.
I miejsce czyli najlepszą średnią w szkole uzyskała klasa 1Tf, II miejsce - klasa 1Ta, III miejsce - klasa 2Tb.
Najlepsi uczniowie w szkole to:
I miejsce: Małgorzata Żeleźnicka z klasy 3Ta
II miejsce: Małgorzata Nowak z klasy 1Tf
III miejsce: Krystian Michalak z klasy 4Tb
oraz:
Żurakowski Jakub z klasy 2Tb
Franków Maciej z klasy 1Ta
Wardęga Kamil z klasy 3Tb
Lemek Filip z klasy 1Tb
Siutkowski Daniel z klasy 2Tb
Kozar Dominik z klasy 1Tf
Pod względem ilości zdobytych dodatnich punktów za zachowanie w I półroczu prowadzenie objęła Julia Ciepła z klasy 1Ta - uzyskała 502 punkty.
Pozostaje tylko cieszyć się z wszystkich sukcesów naszych kochanych uczniów, gratulować im oraz wychowawcom i liczyć na kolejne osiągnięcia naszych Łącznościowców w II półroczu roku szkolnego 2016/2017. Życzymy sukcesów i w nauce, i w sporcie!
Trzymamy za Was kciuki!!!
Izabela Szczęsna-Hajdas,
Bartosz Stolarczuk
|