Co Zespół Szkół Łączności robi dla Iskierki Radości?
Dnia 19 listopada 2011 r. nauczyciele oraz uczniowie Zespołu Szkół Łączności mieli okazję zaprezentować przedstawienie teatralne podczas Wielkiej Inauguracji akcji charytatywnej "Podaruj Dzieciom Iskierkę Radości", która odbyła się w C.H Galaxy. Uczniowie przygotowywali się do przedstawienia pod baczną opieką Pani Izabeli Szczęsnej-Hajdas oraz Pani Joanny Tyczkowskiej, które dawały z siebie wszystko, aby maksymalnie przygotować uczniów do występu. Pomimo licznych problemów oraz stresu, uczniowie wypadli bardzo dobrze. Nawet opóźnienie trwające kilka godzin nie zniechęciło uczniów, którzy na scenie zrobili swoje. Publiczność nagrodziła ich starania serią oklasków, a zainteresowanie można było zobaczyć na niejednej twarzy. Przygotowanie trwało dość długo, więc obsada, teksty oraz inne elementy przedstawienia ulegały zmianom, mimo to efekt był spektakularny.
W ramach akcji "Podaruj Dzieciom Iskierkę Radości" Zespół Szkół Łączności zaangażował się między innymi w:
- 19.11.2011 r. : Wielką Inaugurację w C.H Galaxy
- 21.11 - 02.12.2011 r. : Słodkie Dni w ZSŁ
- 05.12 - 22.12.2011 r. : Dni Ciepła Rodzinnego w ZSŁ
- 02.01 - 13.01.2012 r. : Eko-Dni w ZSL
- 30.01 - 10.02.2012 r. : Kolorowe Dni w ZSŁ
- 13.02 - 22.02.2012 r. : Pachnące Dni w ZSŁ
Aby dowiedzieć się więcej na temat "Iskierki Radości", podjętych działań oraz celów, został przeprowadzony wywiad z koordynatorem w ZSŁ tej akcji - z Panią Natalią Kłosowską. Pani Natalia wyjaśniła nam, czego dotyczy akcja, co zostało już osiągnięte oraz jak to wszystko się zaczęło.
SKD: Od kiedy zajmuje się Pani "Iskierką Radości" i jakie były motywy Pani zaangażowania?
- "Iskierką Radości" zajmuję się od dwóch lat - wtedy też nasza szkoła przystąpiła do akcji. Gdy zaczynałam pracę w szkole, Pan Dyrektor Bartosz Stolarczuk zaproponował mi, żebym została szkolnym koordynatorem akcji. Nie miałam żadnych wątpliwości, by się podjąć tego zadania - dla mnie już samo to było ogromnym wyróżnieniem, tym bardziej, że o "Iskierce" słyszałam wcześniej wiele dobrego.
SKD: Jaki jest cel tej akcji?
- Celem akcji "Podaruj Dzieciom Iskierkę Radości" jest pomoc potrzebującym dzieciom. Ważnym aspektem jest również rozwijanie empatii wśród młodzieży oraz budzenie wrażliwości na drugiego człowieka. Przecież tak naprawdę w każdym w nas są ogromne pokłady dobra i energii, których czasem nie potrafimy dobrze wykorzystać, a "Iskierka" daje nam ku temu możliwości.
SKD: W jaki sposób pomaga "Iskierka Radości"?
- Akcja wspiera finansowo potrzebujące dzieci i młodzież szczecińskich szkół. Ponadto "Iskierka" podejmuje różne działania, dzięki którym również pomagamy. Zbieramy artykuły papiernicze, środki czystości, które zawsze trafiają do tych najbardziej potrzebujących. A najważniejsze jest to, że dzięki nam ktoś na pewno się uśmiechnie i świat stanie się lepszy.
SKD: Jak Pani ocenia zaangażowanie Zespołu Szkół Łączności w tę akcję charytatywną?
- Nasza szkoła bardzo zaangażowała się w akcję, czego dowodem jest chociażby zeszłoroczna Iskra Octopoda, którą otrzymaliśmy właśnie w kategorii za największe zaangażowanie. To wyróżnienie zmotywowało nas wszystkich do podjęcia kolejnych działań i już dziś mogę powiedzieć, że i w tym roku odnieśliśmy ogromny sukces. Nasi uczniowie i pracownicy mają ogromne serca i potrafią to okazać - włączają się chętnie w każde podjęte przez nas działanie.
SKD: Jakie są największe tegoroczne osiągnięcia naszej szkoły w "Iskierce Radości"?
- Jeszcze jest za wcześnie na ostateczne podsumowanie tej edycji akcji. Udało nam się zrobić 30 Serduszkowych Paczek, które przekazaliśmy dla dzieci z Domu Dziecka w Tanowie. Zebraliśmy łącznie ponad 500 zł: ze sprzedaży wyrobów cukierniczych naszych uczniów z okazji Andrzejek, ze sprzedaży kartek świątecznych wykonanych własnoręcznie przez uczniów, a także ze sprzedaży surowców wtórnych. Zagraliśmy mecz kadra kontra uczniowie - zebraliśmy wówczas za wstęp słodycze i pieniądze. Nasi uczniowie wystąpili także w czasie Wielkiej Inauguracji akcji w CH Galaxy, prezentując "Łącznik Codzienny". Udało nam się zebrać wiele różnych artykułów papierniczych w ramach Kolorowych Dni, nadal trwa zbiórka środków czystości z okazji Pachnących Dni. Liczę na to, że powtórzymy zeszłoroczny sukces. Dla mnie jednak największym osiągnięciem jest ogromne zaangażowanie uczniów i pracowników oraz świadomość tego, że udało nam się razem zrobić coś naprawdę dobrego.
SKD: Jak Pani myśli, co należy zrobić, aby akcja przetrwała i rozwijała się przez kolejne lata?
- Nie mam cienia wątpliwości, że ta akcja przetrwa - w tym roku to już 11 edycja, a z roku na rok jest coraz lepiej. Nasza szkoła przystąpiła do akcji w zeszłym roku i mam nadzieję, że stanie to u nas tradycją. Jako społeczność Zespołu Szkół Łączności Jesteśmy wrażliwi, lubimy pomagać i czuć się potrzebnymi - a "Iskierka Radości" doskonale wpisuje się w tę rzeczywistość.
"Iskierka Radości" jest doskonałym sposobem na to, by pomagać dzieciom. Dzięki Pani Natalii dowiedzieliśmy się bardzo wiele na temat tej akcji charytatywnej. Miejmy nadzieję, że z roku na rok "Iskierka" będzie się rozwijać oraz że zdobędzie większą popularność i coraz więcej ludzi będzie przystępowało do tej akcji, która w całości poświęcona jest dla dobra dzieci. Akcja coraz bardziej się rozwija i ma coraz większe możliwości oraz coraz większy zasięg. Mieszkańcy Szczecina coraz chętniej pomagają w rozwoju tej akcji. Jeśli każdy z nas ofiaruje ze swojej strony co tylko może, dzieci będą miały całkiem inne - lepsze życie. Pomoc dzieciom niosą różnorakie akcje - im jest ich więcej, tym bardziej pomagamy potrzebującym.
Tomasz Balul klasa 3Tb
|