STRONA GŁÓWNA   PLAN LEKCJI   E-DZIENNIK   BAZA DYDAKTYCZNA   KONTAKT
   Modyfikacja: 2020-01-02
Artykułów: 178
Autorów: 73
horoskop 2011   horoskop   horoskop   horoskop   horoskop   horoskop   horoskop   horoskop   horoskop   horoskop   horoskop   horoskop   horoskop   horoskop 2015
Strona główna SKD Gość ZSŁRóżneSportUroczystościWycieczkiZSŁ w prasieFelietony i recenzjeHoroskopy60-lecie ZSŁKonkursy i projekty
Witamy w dziale zawierającym artykuły opisujące wydarzenia z życia szkoły i nie tylko.

Zmiany w ruchu drogowym - na lepsze?

Wraz z nadejściem nowego roku w życie wchodzą nowe przepisy ruchu drogowego. Zmiany dotkną młodych kierowców, jak i tych już doświadczonych oraz różnych służb mundurowych.

Pierwszą ze zmian, która najprawdopodobniej ucieszy większość kierowców samochodów osobowych do 3.5 tony oraz motocyklistów, jest przepis pozwalający nam pojechać szybciej. Od dnia 31 grudnia 2010 r. na autostradach ograniczenie wzrośnie do 140 km/h, na dwujezdniowych drogach ekspresowych do 120 km/h, a na pozostałych ekspresowych 100 km/h. Przepis stawia Polskę na pierwszym miejscu wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej pod względem prędkości na drogach. W praktyce zaś zrobienie nam pamiątkowego zdjęcia przez fotoradar grozi dopiero po przekroczeniu 150 km/h (na autostradzie), gdyż nowe przepisy dopuszczają "błąd kierowcy do 10 km/h". Oby nowy przepis nie wyzwolił w kierowcach, głównie tych młodych, chęci sprawdzenia się w roli kierowcy zawodowego na drogach publicznych, a liczba wypadków nie zwiększyła się.

Kolejną dobrą wiadomością dla miłośników szybkiej jazdy jest rozporządzenie nakazujące likwidację przydrożnych atrap fotoradarów, a pozostawienie jednie czynnych urządzeń i słupów przystosowanych do montażu fotoradaru. Od lipca to pracownicy Inspekcji Transportu drogowego będą odpowiedzialni za fotoradary, co ma przyspieszyć i usprawnić obróbkę zdjęć oraz przyspieszyć czas otrzymania mandatu przez kierowcę niestosującego się do przepisów.

Lecz, by piraci drogowi nie czuli się zbyt pewniej, uprawnienia do kontroli samochodów osobowych i motocykli znacząco łamiących przepisy zdobyli Inspektorzy Transportu Drogowego, którzy wcześniej mogli kontrolować m.in. samochody ciężarowe, autobusy, taksówki. Kierowcy poważnie łamiący przepisy takie jak: jazda na czerwonym świetle, wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu, omijający na przejściu dla pieszych itp. oraz tych, wobec których zachodzi podejrzenie o jazdę pod wpływem alkoholu czy narkotyków, mogą spodziewać się zatrzymania przez nieoznakowany pojazd ITD. Otrzymany mandat i punkty karne zgodne będą z taryfikatorem policyjnym. Również popularne "krokodylki" mogą wylegitymować kierowcę, sprawdzić stan techniczny pojazdu oraz trzeźwość prowadzącego.

Również do pomocy w łapaniu wariatów drogowych przyłączy się straż miejska, której funkcjonariusze uzyskali prawo do kontroli pojazdów w terenie zabudowanym oraz na wszystkich drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich.

Kolejna zmiana dotyczyć będzie fanów jednośladów i quadów, starających się o uprawnienia do kierowania tymi pojazdami, gdyż wprowadzone zostają nowe kategorie prawa jazdy:
Kategoria AM - przeznaczona dla kierujących motorowerami i lekkimi czterokołowcami (masa do 350 kg, prędkość do 45 km/h, silnik o pojemności do 50 cm3). Kategoria ta dostępna jest po ukończeniu 14 lat. Ta kategoria zastępuje kartę motorowerową.
Kategoria A1 - upoważnia do jazdy motocyklami o pojemności do 125 cm3, mocy do 15 KM i stosunku mocy do masy nie większej niż 0,13 KM/kg oraz do jazdy motocyklami trzykołowymi o mocy do 20 KM. Prawo jazdy tej kategorii dostępne jest od 16. roku życia.
Kategoria A2 -uprawnia do jazdy motocyklami z silnikiem o mocy do 47 KM. Wcześniej jednak kierowca będzie musiał skończyć 18 lat.
Kategoria A - podniesiono z 18 do 24 lat wiek uprawniający o staranie się o ten dokument na największe motory. Dotyczy to tych, którzy nie posiadają jeszcze prawa jazdy niższej kategorii. Dla kierowców posiadających prawo jazdy kategorii A2 otrzymanie uprawnień na najmocniejsze motocykle możliwe będzie po 2 letnim okresie posiadania niższej kategorii.
Jest to dobre posunięcie, gdyż wypadki motocyklowe są często dużo bardziej tragiczne w skutkach w porównaniu do samochodów, a wraz z wiekiem przychodzi rozsądek i doświadczenie, które są nieodłączne podczas jazdy na motocyklu. Przepis ten pozwoli na zmniejszenie ilości wypadków spowodowanych brawurą i chęcią udowodnienia swoich umiejętności przez świeżo upieczonych motocyklistów.

Piraci drogowi dalej nie mogą spać spokojnie, bo ,zgodnie z nową ustawą, po przekroczeniu liczby 24 punktów karnych, wysyłani będą na kursy reedukacyjne, a nie, jak to miało miejsce wcześniej, na ponowny egzamin. Nadal w ośrodkach WORD dostępne będą tzw. "kursy -6" pozwalające obniżyć stan naszych punktów o 6. Natomiast prawo jazdy stracą recydywiści, którzy w ciągu 5 lat po raz kolejny przekroczą limit 24 punktów.

Niespodzianka czeka również nierozsądnych kierowców lubiących wypić i wsiadać za kółko. Zaostrzone bowiem zostały kary za jazdę pod wpływem alkoholu. Teraz, za spowodowanie wypadku śmiertelnego lub z ciężko rannymi ofiarami, prawo jazdy zabierane będzie dożywotnio, a dla tych, którzy po raz kolejny prowadzą pod wpływem, czeka nawet do 5 lat w zakładzie karnym (wcześniej były to maksymalnie 2 lata). Natomiast "rozrywkowi" rowerzyści mogą odetchnąć z ulgą, bo już nie stracą uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi za jazdę na rowerze po kliku "głębszych".

Ciężka przeprawa będzie czekać świeżo upieczonych kierowców z powodu dwuletniego okresu próbnego. Nowy kierowca przez pierwsze 2 lata przy popełnieniu dwóch wykroczeń odsyłany będzie na kurs reedukacyjny, a w przypadku trzech wykroczeń, nowo nabyte prawo jazdy zostanie mu odebrane. Dodatkowo po czwartym miesiącu od uzyskania uprawnień będzie trzeba zgłosić się na kurs dokształcający z zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. A przed upływem ósmego miesiąca od daty otrzymania dokumentu kierowcy nie będą mogli przekraczać 50 km/h w obszarze zabudowanym, 80 km/h poza nim oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej.

Nowe przepisy dotyczące świeżych kierowców są dobrym posunięciem, gdyż to oni powodują najwięcej wypadków, a teraz wizja utraty prawa jazdy może ich nieco uspokoić. Z drugiej strony nowe zasady mogą okazać się zbyt rygorystyczne, gdyż realia poruszania się w ruchu drogowym odbiegają od nakazu jazdy określonego przez przepisy.

Maciej Ładanek - klasa 3Tc

Autor Maciej Ładanek () dotychczas napisał następujące artykuły
Spotkanie informacyjno-rekrutacyjne do projektu
Projekt z NBP
Opublikowano: 2014-11-11
Dnia 16 października 2014 r. w Zespole Szkół Łączności odbyło się spotkanie informacyjno-rekrutacyjne do projektu "Planowanie rozwoju edukacyjno-zawodowego - pierwszym krokiem do sukcesu", które poprowadziły Izabela Szczęsna-Hajdas (koordynator) i Joanna Grygiel (ewaluator)...
Czytaj więcej...
Zmiany w ruchu drogowym - na lepsze?
Zmiany w ruchu drogowym...
Opublikowano: 2011-06-28
  Wraz z nadejściem nowego roku w życie wchodzą nowe przepisy ruchu drogowego. Zmiany dotkną młodych kierowców, jak i tych już doświadczonych oraz różnych służb mundurowych.
  ierwszą ze zmian, która najprawdopodobniej ucieszy większość kierowców samochodów osobowych do 3.5 tony oraz motocyklistów, jest przepis pozwalający nam pojechać szybciej. Od dnia 31 grudnia 2010 r. na autostradach ograniczenie wzrośnie do 140 km/h, na dwujezdniowych drogach ekspresowych do 120 km/h, a na pozostałych ekspresowych 100 km/h...
Czytaj więcej...
Pięknie tu jest. Te widoki, te Dni Morza...
Pięknie tu jest.
Opublikowano: 2011-06-18
Piątek 10 czerwca 2011 r, rozpoczynamy przygotowania do Dni Morza!
  Już w piątkowy wieczór pracownicy Zespołu Szkół Łączności poświęcili swój cenny czas na przygotowania do zbliżającego się wyzwania, jakim było zaprezentowanie jak najlepiej Polski podczas weekendowych Dni Morza. Rozplanowanie miejsca przy stoisku, organizacji na scenie (która de facto pojawiła się dopiero w sobotę), to był początek realizacji wielkiego planu...
Czytaj więcej...
NAJLEPSZY W ZAWODZIE - XXI finał
NAJLEPSZY W ZAWODZIE - XXI finał
Opublikowano: 2011-04-30
   Dnia 20.04.2011 r. odbył się już XXI finał konkursu "Najlepszy w zawodzie", podczas którego uczniowie - którym udało się pokonać konkurencję we wcześniejszych etapach - mogli zaprezentować swoją wiedzę i umiejętności przed liczną widownią, złożoną z uczniów i pracowników Zespołu Szkół Łączności.
   Wydarzenie zostało podzielone na dwa etapy. W pierwszym zaprezentowali się uczniowie klas ekonomicznych i zawodowych przed trzyosobowym jury. Uczestnicy przedstawiali wykonanie przez siebie projekty ...
Czytaj więcej...
Recenzja sztuki
Recenzja sztuki "Dzień świra"
Opublikowano: 2010-11-27
   "Dzień świra" - sztuka Piotra Ratajczaka wyreżyserowana na podstawie filmu Marka Koterskiego o tym samym tytule.
   Spektakl jest parodią życia współczesnego Polaka. Przedstawia on w sposób zarazem zabawny i smutny życie Adama Miauczyńskiego, nauczyciela języka polskiego i życiowego nieudacznika. Bohater popada w monotonię i użala się nad tragizmem swojego życia. Mimo, że Adam był żonaty i ma syna, wciąż tęskni i wspomina swoją pierwszą, prawdziwą miłość. Nasz bohater żałuje decyzji o zostaniu nauczycielem, odnosi porażkę w edukacji syna i jest wiecznie zirytowany codziennymi sytuacjami....
Czytaj więcej...
Niecierpliwe Pijawki ZSŁ
Niecierpliwe Pijawki ZSŁ
Opublikowano: 2010-11-15
   Dzień 11 października 2010 roku, godzina 9:00, w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie żądni krwi uczniowie Zespołu Szkół Łączności zaczęli zbierać się w celu przyłączenia się do szkolnej akcji "Pijawki".
   Mimo, że czas rozpoczęcia akcji ustalony był na godzinę 9:00, nasze niecierpliwe Pijawki zaczęły pojawiać się na długo przed umówioną porą na czele z opiekunem ks. Leszkiem Twardowskim, który najwyraźniej nie mógł się doczekać chwili, kiedy odda część siebie w celu...
Czytaj więcej...
Redakcja oraz autorzy artykułów

OPIEKUNOWIE SZKOLNEGO KOŁA DZIENNIKARSKIEGO

pani Izabela Szczęsna-Hajdas, pan Artur Łagodzki, pan Bartosz Stolarczuk

AUTORZY ARTYKUŁÓW

 (1 Te),  (And1),  (Bgf),  (Emil),  (Iri),  (Klasa 1Ta),  (Mikul),  (Redaktor SKD),  (SU TŁiMC),  (TŁiMC), Klasa 3Tc,  Artykuly w gazetach,  Baal (Baal), Tomasz Balul, Aleksandra Baranowska, Karol Bartczak, Agnieszka Bekas, Kamil Bielecki, Dawid Bis, Aleksandra Bujko, Nikola Cembrzyńska, Julia Ciepła, Marta Cygaro, Kacper Cywka, Remigiusz Drozdowski, Tomasz Drula, Natalia Faleńska, Nikola Hinkulak, Przemysław Jastrzębski, Wojciech Jung, artykuł klasowy, Natalia Kłosowska, Nagdalena Kmieć, Patryk Kocoń, Natalia Kołodziejczyk, Magdalena Krawczyk, Rafał Krukowski, Kamil Kucharczyk, Adrian Kuczyński, Małgorzata Kulczewska, Kacper Kusz, Oskar Kuśmierski, Barbara Lachowicka, Anita Laskowska, Tomasz Lebiedziewicz, Tomasz Lebiedziewicz , Michał Lewandowski (---), Tomasz Lipiński, Oskar Lisiński, Maciej Ładanek, Artur Łagodzki,  Łojson (Łojson), Adam Macios, Maciej Marczewski, Szymon Mariański, Maciej Matysiak, Jakub Michalski (KObi), Krzysztof Michalski, Robert Miecznik, Wróżbita Mikul, Ewelina Murawska, Bartłomiej Nawrolski, Patrycja Nojek, Małgorzata Nowak, Rafał Nowogórski, Ernest Osiak, Damian Panasiuk, Sandra Pożoga, Paweł Prajzendanc, Aleksandra Prusinowska, Patryk Przybyła, Anita Rolik, Filip Samborski, Lidia Skóra, Jakub Skuratowski, Hanna Sokołowska, Arseniusz Sorokin, Michał Stankiewicz, Kamil Stępień, Bartosz Stolarczuk (BartekS), Dariusz Sulikowski, Izabela Szczęsna-Hajdas, Elżbieta Szczupak, Mirosław Szewczyk, Mirosław Szewczyk, Aleksandra Szneider, Michał Taniukiewicz, Bożena Tęgowska, Damian Wach, Wojciech Węgier, Zuzanna Wiesion, Bartek Wiœniowski, Łukasz Wojciechowski, Artur Wołosewicz, Grzegorz Wójtowicz, Praca Zbiorowa, Paulina Zielińska, Maciej Zieliński, Karolina Zyśk, Grzegorz Żegliński, Małgorzata Żeleźnicka,


Technikum Łączności i Multimediów Cyfrowych w Szczecinie, 71-080 Szczecin, ul. Ku Słońcu 27-30
Szczecin 2023-01-30 r.
tel.: 91-48-48-056, FAX: 91-48-56-039