Pięknie tu jest. Te widoki, te Dni Morza...
Piątek 10 czerwca 2011 r, rozpoczynamy przygotowania do Dni Morza!
Już w piątkowy wieczór pracownicy Zespołu Szkół Łączności poświęcili swój cenny czas na przygotowania do zbliżającego się wyzwania, jakim było zaprezentowanie jak najlepiej Polski podczas weekendowych Dni Morza. Rozplanowanie miejsca przy stoisku, organizacji na scenie (która de facto pojawiła się dopiero w sobotę), to był początek realizacji wielkiego planu.
Kilka słów wstępu: Dni Morza (nazwa wymyślona chyba, by podtrzymać przekonanie niedoinformowanych turystów, że Szczecin leży nad morzem) - szczecińska, coroczna impreza, odbywająca się przy Wałach Chrobrego. Przez 3 czerwcowe dni Miasto Szczecin, zapewnia mieszkańcom oraz osobom zwiedzającym nasze piękne miasto rozrywkę przy licznych atrakcjach, od stoisk Bosmana przez karuzele rodem z lunaparku po koncerty różnego rodzaju artystów. Rzeczą nową na tegorocznych Dniach Morza była Aleja Europejska, na której uczniowie szczecińskich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich zaprezentowali poszczególne kraje wchodzące w skład Unii Europejskiej. Prezentacja kraju składała się z trzech etapów: przygotowania stoiska o tematyce danego kraju, występie na Scenie Dziecięcej i udziale w paradzie.
Sobota 11 czerwca, "Witamy w naszym supernowoczesnym studio"
czyli zaczynamy wielkie show!
Rozmowy w różnych językach, smakowite zapachy potraw narodowych, uczniowie i nauczyciele opiekujący się stoiskami oraz tłumy ludzi ze Szczecina, okolic ,a nawet zza granicy zainteresowanych wydarzeniem- Aleja Europejska rozkręciła się w pełni. Można było dostrzec ogromną rywalizację między szkołami, gdyż każdy chciał wypaść jak najlepiej.
Tematem przewodnim prezentacji Polski przez Zespół Szkół Łączności było "Łączymy tradycję z nowoczesnością!". Wizja stoiska została odwzorowana perfekcyjnie, mieliśmy siano i komputery, średniowieczne narzędzia i telewizory, tradycyjne stroje ludowe i gadżety kibiców piłkarskich, tradycyjne tańce i stadionowe śpiewy. Konkurs strzałów na bramkę narodową przyciągał najmłodszych, tych trochę starszych zainteresowały prezentacje i gry komputerowe, a dorosłych fascynowały (można było zauważyć, że swoją fascynacją rodzice próbowali zarażać dzieci) akcenty tradycyjnej kultury polskiej. Stoisko przyciągało nawet zwiedzających zza granicy, którzy mimo że nie do końca rozumieli, co uczniowie i nauczyciele opowiadają o kulturze Polski, byli bardzo zainteresowani zebranymi przez nas przedmiotami z czasów, które pamiętają głównie najstarsi historycy.
Najwięcej emocji wśród występujących, jak i oglądających, wzbudzały pokazy artystyczne na scenie. Najczęściej pojawiały się motywy rodem z telewizyjnych programów rozrywkowych czyli taniec i śpiew, reklamujący dany kraj. Jednak ZSŁ postawiło na oryginalność i przygotowało luźną wersję programu telewizyjnego. W "Łączniku Codziennym" ukazane zostały ciekawostki na temat kraju, humorystyczne nawiązania do aktualnych problemów (kibice) oraz parodia popularnych prognoz pogody (kto nie wie, kim jest Hyża Marzena, niech bezzwłocznie obejrzy film z występu zamieszczony na profilu Zespołu Szkół Łączności na Facebooku). Łączność pokazała także, że nie straszne jest nam śpiewne wyzwanie rzucone przez inne szkoły i zaprezentowała wyniki wielogodzinnych prób chóralnych śpiewów. Uśmiechy goszczące na twarzach widzów sugerowały, że i tym razem uzyskaliśmy zamierzony efekt.
Niedziela 12 czerwca, dziś okaże się kto jest najlepszy!
Nadszedł ostatni dzień imprezy, co nie oznacza, że był to dzień najmniej emocjonujący. Wizyty komisji przy stoisku, kolejne tłumy zainteresowanych, nerwowe oczekiwanie na wyniki konkursu, zabawy na scenie, czyli dzień pełen pracy. Już wprawieni i pewni siebie uczniowie i nauczyciele przyciągali kolejne osoby do zwiedzania stoiska, uczniowie rozdający ulotki zachęcające do wzięcia udziału w akcji "Układamy żywą flagę Polski", akcji zakończonej wielkim sukcesem - efekt wyszedł fantastycznie (do podziwiania w galerii na stronie szkoły), mimo, że większą część żywej flagi stanowił zespół Łączności, to nie zabrakło chętnych z zewnątrz do przyłączenia się. Dalej - parada, w której uczestniczyły wszystkie szkoły, przemieszczające się ulicami Wałów Chrobrego stroje ludowe, barwy narodowe, charakterystyczne piosenki i powiewające flagi jeszcze bardziej przyciągały zainteresowanych na Aleję Europejską. W tzw. międzyczasie rozrywki dostarczył konkurs filmowy na scenie, który niezwykle wciągnął ciało pedagogiczne i zaaplikował dawkę śmiechu organizatorom i uczniom. Po godzinie 17 nadeszła długo oczekiwana chwila, ogłoszenie wyniku. Organizatorzy postanowili maksymalnie zwiększyć poziom emocji, odwlekając ogłoszenie wyników różnego rodzaju pokazami, podziękowaniami. Po wyłonieniu zwycięzców z kategorii szkół podstawowych i gimnazjów, wszyscy zamarliśmy czekając na tę chwilę, 11 szkół średnich
która okaże się najlepsza
"Zwycięzcą jest Zespół Szkół
"
"
ŁĄCZNOŚCI!!!"
Godziny prób, dziesiątki zaangażowanych osób, starania i przygotowania zostały nagrodzone. Łączność znowu wygrywa!
Maciej Ładanek - klasa 3Tc
|